banner

Zekai Aksakallı kararının perde arkası

Zekai Aksakallı kararının perde arkası

Deniz Zeyrek’in ‘Aksakallı kararı nasıl alındı?’ başlıklı yazısı şöyle:

“Aksakallı ilgili soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ürdün’e bu arada, ‘YAŞ toplantılarında da değerlendirmeler neticesinde 2. Kolordu’ya atanması ile alakalı ilgili birimler teklifi getirmiş vaziyetteler’ demişti. Bu yanıtı dinledikten daha sonra aklıma iki detay geldi.”
 

‘KOMUTAN FOTOĞRAFA TEPKİLİ’

“İlki 2017 başında bir şiddet komutanı ile yaptığım görüşmeydi. O sabahtan gazetelerde Aksakallı’nın bir fotoğrafı vardı. Dürbünle El Bab’a bakıyordu… ‘Komutan bu fotoğrafa tepkili’ dedi görüştüğüm komutan (Ağustos 2016’da Cerablus’ta çektirdiği, sosyal medyada yayılan fotoğrafları da karargahta eleştirilmiş).

Sonra da Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar’ın Aksakallı’ya bakışı ile kamuoyunda oluşan Aksakallı algısının bambaşka olduğunu söyledi.”
 

‘YILDIRIM’A AKSAKALLI İLE İLGİLİ OLUMSUZ DEĞERLENDİRMELER GELDİ’

‘Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan alınan Aksakallı istifa etti’ “İkinci ayrıntısıyla uğraşma ise, Başbakan Binali Yıldırım’ın Ağustos başında yapılan YAŞ’a çok itinalı bir şekilde hazırlandığı günlerden. Yıldırım’ın her komutanla ilgili bir bir dosya çalıştığını duymuştum. Yaşar Güler’in Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na, Orgeneral Arif Çetin’in de Jandarma Genel Komutanlığı’na getirilmesinde, Oramiral Veysel Kösele’nin Deniz Kuvvetleri Komutanı yapılmamasında Yıldırım’ın istikrarlı tavrı etkin olmuştu.

Bir kaynağım, o günlerde Aksakallı ile ilgili bir takım olumsuz değerlendirmelerin Yıldırım’a da ulaştığını, Yıldırım’ın da o değerlendirmeleri önemsediğini, not aldığını söylemişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘ilgili birimler’ dediği, aşağıdan yukarıya hiyerarşik sıraya kadar Genelkurmay Başkanı (Hulusi Akar), Savunma Bakanı (Nurettin Canikli) ve Başbakan. Terfilere YAŞ’ta karar veriliyor lakin atamalar Genelkurmay Başkanı’nın önerisiyle hükümet tarafından yapılıyor. O Kadar anlaşılıyor ki, üç ad de bu tayin kararı konusunda hemfikirmiş ve Cumhurbaşkanı da bu atamaları onaylamış.”

Haber Etiketleri:
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir